SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO

1. Chrzest dziecka powinien się odbyć w kościele parafialnym rodziców dziecka, w miejscu ich zamieszkania.
  2. Odpowiednio wczęsniej warto zgłosić się do kancelarii i ustalić termin udzielenia sakramentu. Chrzest udzielany jest w pierwsze i trzecie niedziele miesiąca podczas Mszy Św. o godz. 13.00.,
    a w dugą, czwartą oraz piątą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 13.00. (W wakacje na Mszy św. lub po Mszy św. o godz. 11.30). Nie udzielamy sakramentu w okresie adwentu oraz w wielkim poście.
  3. Rodzice dziecka zgłaszają się do kancelarii parafialnej w w tygodniu przed terminem, aby spisać akt chrztu.
    Potrzebne są następujące dokumenty:
    • Akt urodzenia dziecka
    • Zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych, że mogą pełnić funkcję chrzestnych oraz ich dane (wiek, adres zamieszkania)
    • Dane rodziców dziecka (wiek, adres zamieszkania)
  4. Chrzestnym może być osoba spełniająca następujące warunki: katolik, ukończone 16 lat, była u bierzmowania, jeśli zamężna lub żonaty, to żyjący w sakramentalnym związku, prowadząca życie zgodne z wiarą, przestępująca do sakramentów (Msza Św., systematyczna spowiedź).

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

• Sakrament bierzmowania został udzielony 64 osobom w sobotę 28 października 2023r. o godz. 11.00. przez ks. Dariusza Szczepaniuka. Życzymy bierzmowanej młodzieży, by Duch Święty, którego przyjęli, umocnił ich w odważnym wyznawaniu wiary i do postępowania według jej zasad.

SAKRAMENT EUCHARYSTII (Pierwsza Komunia Św.)

• Najbliższe „lutowe” spotkanie dla dzieci przygotowujących się do pełnego uczestnictwa we Mszy św. w naszej parafii, odbędzie się w naszym kościele w czwartek 29 lutego 2024r. o godz. 18.45. i potrwa do godz. 19.30. Na to spotkanie dzieci przynoszą ze sobą "Modlitewniki trzecioklasisty" (do wglądu jak im wychodzi zaliczanie modlitw). Obecność dzieci jest obowiązkowa! Do zobaczenia! Szczęść Boże!

• Pierwsza Komunia św. odbędzie się w sobotę 11 maja 2024r. o godz. 11.00.

SAKRAMENT CHORYCH

• Chorych z posługą sakramentalną odwiedzamy w pierwsze piątki miesiąca. Wystarczy, żeby ktoś z rodziny zgłosił chorego do księdza. W sytuacjach szczególnych odwiedzamy chorych w każdym innym czasie.

W domu chorego warto przygotować stół przykryty białym obrusem, na nim krzyż i dwie świece.

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

1. Ślub odbywa się z zasady w parafii narzeczonej lub narzeczonego. W uzasadnionych przypadkach można zawrzeć Sakrament Małżeństwa w innym kościele parafialnym po uzyskaniu od swego proboszcza tzw. licencji.
  2. Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej trzy miesiące przed ślubem (oczywiście dużo wcześniej należy ustalić termin ślubu) w celu spisania protokołu przedślubnego i wygłoszenia zapowiedzi.
  3. Dokumenty jakie należy dostarczyć do spisania protokołu:
    • Aktualne metryki chrztu (z datą nie starszą niż 6 miesięcy przed ślubem ) z adnotacją, że potrzebne są do ślubu,
    • Zaświadczenie z USC o „braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa„,
    • Świadectwo ukończenia Kursu przedmałżeńskiego (lub będącego w trakcie) i odbycia trzech spotkań w poradni rodzinnej.
  4. Na dwa tygodnie przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa narzeczeni zgłaszają się aby spisać akt małżeństwa.
    Przynoszą ze sobą:
    • zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach,
    • zaświadczenie o odbytej pierwszej spowiedzi przedślubnej (po zgłoszeniu na zapowiedzi) ,
    • dane osobowe świadków: imię (imiona), nazwisko, wiek i adres.

SAKRAMENT POKUTY (SPOWIEDŹ)

• Spowiedź w naszej parafii odbywa się przed każdą Mszą świętą poranną (przed godz. 7.00) oraz wieczorną (przed godz. 18.00).